Re:Bratislavskí starostovia sa búria proti primátorovi Nesrovnalovi, ide aj o veľké peniaze

Dátum: 08.10.2016 | Vložil: Julo

Výborne, panie starostky a páni starostovia mestských častí, tak vám sa zrazu nepáči prístup magistrátu k výstavbe náhradných nájomných bytov pre nájomníkov v reštituovaných domoch? Je to také dojímavé, že sa musíme spýtať, čo ste vy osobne pre to spravili, čo ste robili doteraz? Čo je napr. s projektom Matador, ktorý mal zabezpečiť 275 bytov? Čo je s projektom Astronomická ul. v Ružinove?

Nám sa postup a prístup mesta nepáči od začiatku, lebo podľa platných zákonov č. 260/2011 a 261/2011 nám doteraz nebol pridelený ani jeden náhradný byt. Napriek zneniu § 12 ods. 1 zákona č. 260/2011, ktorý jasne hovorí, že obec je povinná poskytnúť bytovú náhradu do 31.12.2016. Za päť rokov neposkytla ani jeden byt.

Magistrát vytvoril mohutný aparát ľudí aj vysokými funkciami na (vy)?riešenie obstarávania náhradných nájomných bytov. Títo ľudkovia stoja mesto a daňových poplatníkov nemalé peniaze a výsledok je nula pridelených bytov. Čo s tým? Koho zoberieme na zodpovednosť? Ani len primerane stavebne pozemky nie sú vytypované!

Jednou z foriem obstarania je výstavba náhradných bytov. Ak mesto postaví náhradné nájomné byty za štátne dotácie na vlastných, mestských pozemkoch, stávajú sa tieto byty v plnej miere majetkom mesta. Budúci nájomníci si môžu tieto byty odkúpiť do vlastníctva za obstarávaciu cenu, tieto prostriedky zostanú mestu a nebudú účelovo viazané. Ministerstvo dopravy (MDVRR SR) to vyčíslilo na sumu presahujúcu 30 miliónov eur. Nechápeme preto filozofiu mesta, prečo nestavia, prečo nechcete naplniť mestskú pokladnicu? Ako to chcete vysvetliť svojim voličom a daňovým poplatníkom?

Ide o veľký balík peňazí, tieto zákony sú vlastne biznis pre mesto, nerozumieme, prečo ste si ako starostovia nesadli za okrúhly stôl, prečo ste neponúkli stavebné pozemky? Myslíme adekvátne pozemky vzhľadom na naše trvalé bydliská, nie odpadové produkty. My nie sme predsa zločinci. Veď by ste si proporcionálne rozdelili zisk aj do pokladníc mestských častí. Nechýbajú vám tie peniaze? Napríklad bytový dom na Astronomickej nemohol prejsť kvôli protestom, ponúkol sa pozemok na Bazovej ulici a dnes je ticho, lebo asi ide o lukratívny pozemok, ktorý nemôže byt pre nás, lebo sú tam zrejme iné mocenské záujmy. Pritom projekt na Astronomickej ulici sa nezastavil a pokračuje ďalej!

Namiesto zisku budete mať stratu, namiesto vysmiatych tvárí teraz len plačete a primátor chce chrániť rozpočet mesta. Mohli ste byt úspešní, že koľko ste pre mesto, či mestskú časť legálne zarobili a zároveň aj slávni, že ste vyriešili takmer 30-ročný problém reštitúcií.

Všetci vrátane primátora sa vyhovárate ako malí chlapci, hoci podľa zákona máte povinnosť konať, zákony platia pre všetkých. Médiá kŕmite sprostosťami, že nemáte stavebný úrad, že nemáte pozemok, že sa nedá postaviť za 1000 €/m², to je za päť rokov príliš málo. Všetko sa dá, keď je ochota. Sú aj pozemky, Bratislava zažíva bytový boom, napr. v treťom štvrťroku pribudlo v Bratislave 2 258 nových bytových jednotiek v 21 nových projektoch!!! Kto predal týmto developerom pozemky, kto im vydal stavebné povolenia?

Developeri naďalej skupujú pozemky, lebo jednoducho sú. Napríklad Širokého Váhostav na Bezručovej, Kmotrík na Tehelnom poli, Bašternák na Vajnorskej, to sú len črepinky z veľkého celku. Na Hraničnej a Mierovej ulici má popri panelákoch vyrásť namiesto 9-poschodovej budovy až 18-poschodový bytový komplex Treenium. Stavebné povolenie je však len na 9 poschodí, čo vy na to, nechcete nám rezervovať všetky byty od 10 poschodia vyššie?

V doteraz nevyužívanej časti Ružinova vyrastá nová mestská štvrť Nový Ružinov a vraj nezahustí existujúcu výstavbu. Celková rozloha areálu je viac ako 5 hektárov, projekt prinesie 400 bytov. Koľko bytov nám z toho rezervuje magistrát na čele s Nesrovnalom, sto, dvesto, nebolo by to riešenie? Nemohli byť tieto pozemky už predtým vyčlenené na výstavbu bytov pre nás? Prečo nás musí developer vždy predbehnúť?

Prečo nezazmluvníte a nezaviažete pri predajoch (aj lukratívnych) pozemkov, vydávaní stavebných povolení každého developera, že áno, môžeš stavať, ale z toho nám predáš toľko a toľko bytov za cenu 1000 €/m²? Jednoduchá podmienka, aj tak by na tom developeri a potom aj mesto zarobili, a boli by byty pre nás aj v centre mesta, pri Dunaji Zuckermandel, PKO, Národnom futbalovom štadióne, Mýtna, Račianska, Stein, Šancová a pod.

Mesto Bratislava by nakoniec vôbec nemuselo stavať, ale podľa zákona č. 260/2011, § 12 ods. 4 mohla a stále môže poskytnúť bytovú náhradu z bytov vo vlastníctve obce, byty má, aj v Starom meste, to všetci vieme. Tak si sadnite a dajte voľné byty k dispozícii. Alebo ich kúpte od developerov.

Toto všetko nemuselo nastať, keby štát dodržal literu zákona, ktorý sám vytvoril. Na Slovensku je vždy problém urobiť niečo pre občana v núdzi, aj keď je to dané zákonom. Vždy sa takéto problémy tlačia pred sebou, tento nás už takmer 30 rokov. Ale hoci je už neskoro, tak sa predsa len dá.

Vážené starostky, vážení starostovia, vážený primátor, vy všetci ste nedodržaním zákona č. 260/2011 zodpovední za vážnosť situácie, ktorá tu môže nastať po 31.12.2016, za ďalšie spory, napätia, problémy a za ďalšie finančné straty, mestské i naše. Všetko ide len na vaše hlavy, lebo za päť rokov ste nič nespravili.

Pridať nový príspevok