Od 7. novembra 2016 nás nájdete na nových stránkach:

 

 

 

www.ozpnb.wordpress.com

 
 
 
 
 
 
 

Od 7. novembra 2016 nás nájdete na nových stránkach:

 

 

 

www.ozpnb.wordpress.com

 
 
 
 
 
 
 

 

Novinky:

Črtá sa riešenie ľudí bývajúcich v reštituovaných bytoch

Dátum: 31.10.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.mindop.sk/index/index.php?ids=36301&prm2=201450

Ministerstvo dopravy (MDVRR SR), 27. 10. 2016

Bezdomovec na Slovensku verzus bezdomovec v Brne - program "Housing first" vo svete

Dátum: 24.10.2016 | Vložil: Rokusová


https://sotkovska.blog.sme.sk/c/436563/bezdomovec-na-slovensku-verzus-bezdomovec-v-brne-program-housing-first-vo-svete.html?ref=tit

Národná kultúrna pamiatka ako prebytočný štátny majetok

Dátum: 19.10.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.teraz.sk/regiony/odbornici-a-ochranari-su-proti-buran/222774-clanok.html

Re:Národná kultúrna pamiatka ako prebytočný štátny majetok

Dátum: 19.10.2016 | Vložil: Julo

... keby to tak boli byty pre nás, co Vy na to, pán Nesrovnal?

Páči sa mi veta „Ako prebytočný štátny majetok sa objekty dostali v roku 2007 do portfólia firiem Juraja Širokého. Investor si dal urobiť priaznivý posudok a nechal znehodnotiť objekty."

Pre nás sa nenašiel žiadny takýto prebytočný štátny majetok, dokonca národná kultúrna pamiatka, sami sme si na vine, nezaujímali sme sa o takéto objekty, nelobovali sme na správnych miestach a neposunuli sme niečo do správnych rúk. Všetkých by sme z objektu vyhodili a nechali ho schátrať. Potom by sme ho zbúrali a postavili nový, byty by ste mali skôr ako od štátu. Ešte je tu však štátna nemocnica na Mickiewiczovej.

Všetko je to len o korupcii, všetci vieme ako sa takéto objekty dostávajú do portfólia širokých rúk, alebo keď niekto z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) dostane od Širokého poriadny balík peňazí, tak aj zabudne, s akým poslaním vstupoval do tohto úradu. Nepohodlní ľudia sa samozrejme upracú.

Na Slovensku môže byt potrestaný iba bežný občan, ktorý je potrebný len ako volebný hlas vo voľbách. Zbytočne je hovoriť, že právo má slúžiť spravodlivosti a nie naopak. Takisto sa zbytočne nádejame, že štát je tu pre nás. Všetko je naopak.

Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta SR Bratislavy - Zasadnutie 29.09.2016

Dátum: 13.10.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.bratislava.sk/plan-zasadnuti-mestskeho-zastupitelstva-hlavneho-mesta-sr-bratislavy-na-rok-2015/d-11046132/p1=11050947


Bod č. 29 - Informácia o aktuálnom stave zabezpečenia výstavby náhradných nájomných bytov v zmysle Zákona č. 260/2011 Z.z. v spojení so zákonom č. 261/2011 Z.z.

https://zastupitelstvo.bratislava.sk/mestske-zastupitelstvo-hlavneho-mesta-sr-bratislavy-zasadnutie-29092016/bod-34/


Slovo pre verejnosť - Ján Horák (asi od 22. minúty)
https://www.zastupitelstvo.sk/Slovo-pre-verejnost.html?vid=105814

Bod č. 29 - Ing. Tadeus Patlevič (asi od 47. minúty)
https://www.zastupitelstvo.sk/29-bod-Informacia-o-aktualnom-stave-zabezpecenia-vystavby-nahradnych-najomnych-bytov-v-zmysle-Zakona-c-2602011-Zz-v-spojeni-so-zakonom-c-2612011-Zz.html?vid=105824

Členská schôdza

Dátum: 09.10.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

Vážení členovia Občianskeho združenia Právo na bývanie,

dovoľujeme si Vás pozvať na členskú schôdzu, ktorá sa bude konať v pondelok 31. októbra od 18:00 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca (od 17:30 hod. možnosť prevzatia preukazov a úhrady členského)

Bratislavskí starostovia sa búria proti primátorovi Nesrovnalovi, ide aj o veľké peniaze

Dátum: 06.10.2016 | Vložil: Rokusová


https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/407156-bratislavski-starostovia-sa-buria-proti-primatorovi-nesrovnalovi-ide-aj-o-velke-peniaze/

Viera Hebertová, Pravda, 6. 10. 2016

Re:Bratislavskí starostovia sa búria proti primátorovi Nesrovnalovi, ide aj o veľké peniaze

Dátum: 08.10.2016 | Vložil: Julo

Výborne, panie starostky a páni starostovia mestských častí, tak vám sa zrazu nepáči prístup magistrátu k výstavbe náhradných nájomných bytov pre nájomníkov v reštituovaných domoch? Je to také dojímavé, že sa musíme spýtať, čo ste vy osobne pre to spravili, čo ste robili doteraz? Čo je napr. s projektom Matador, ktorý mal zabezpečiť 275 bytov? Čo je s projektom Astronomická ul. v Ružinove?

Nám sa postup a prístup mesta nepáči od začiatku, lebo podľa platných zákonov č. 260/2011 a 261/2011 nám doteraz nebol pridelený ani jeden náhradný byt. Napriek zneniu § 12 ods. 1 zákona č. 260/2011, ktorý jasne hovorí, že obec je povinná poskytnúť bytovú náhradu do 31.12.2016. Za päť rokov neposkytla ani jeden byt.

Magistrát vytvoril mohutný aparát ľudí aj vysokými funkciami na (vy)?riešenie obstarávania náhradných nájomných bytov. Títo ľudkovia stoja mesto a daňových poplatníkov nemalé peniaze a výsledok je nula pridelených bytov. Čo s tým? Koho zoberieme na zodpovednosť? Ani len primerane stavebne pozemky nie sú vytypované!

Jednou z foriem obstarania je výstavba náhradných bytov. Ak mesto postaví náhradné nájomné byty za štátne dotácie na vlastných, mestských pozemkoch, stávajú sa tieto byty v plnej miere majetkom mesta. Budúci nájomníci si môžu tieto byty odkúpiť do vlastníctva za obstarávaciu cenu, tieto prostriedky zostanú mestu a nebudú účelovo viazané. Ministerstvo dopravy (MDVRR SR) to vyčíslilo na sumu presahujúcu 30 miliónov eur. Nechápeme preto filozofiu mesta, prečo nestavia, prečo nechcete naplniť mestskú pokladnicu? Ako to chcete vysvetliť svojim voličom a daňovým poplatníkom?

Ide o veľký balík peňazí, tieto zákony sú vlastne biznis pre mesto, nerozumieme, prečo ste si ako starostovia nesadli za okrúhly stôl, prečo ste neponúkli stavebné pozemky? Myslíme adekvátne pozemky vzhľadom na naše trvalé bydliská, nie odpadové produkty. My nie sme predsa zločinci. Veď by ste si proporcionálne rozdelili zisk aj do pokladníc mestských častí. Nechýbajú vám tie peniaze? Napríklad bytový dom na Astronomickej nemohol prejsť kvôli protestom, ponúkol sa pozemok na Bazovej ulici a dnes je ticho, lebo asi ide o lukratívny pozemok, ktorý nemôže byt pre nás, lebo sú tam zrejme iné mocenské záujmy. Pritom projekt na Astronomickej ulici sa nezastavil a pokračuje ďalej!

Namiesto zisku budete mať stratu, namiesto vysmiatych tvárí teraz len plačete a primátor chce chrániť rozpočet mesta. Mohli ste byt úspešní, že koľko ste pre mesto, či mestskú časť legálne zarobili a zároveň aj slávni, že ste vyriešili takmer 30-ročný problém reštitúcií.

Všetci vrátane primátora sa vyhovárate ako malí chlapci, hoci podľa zákona máte povinnosť konať, zákony platia pre všetkých. Médiá kŕmite sprostosťami, že nemáte stavebný úrad, že nemáte pozemok, že sa nedá postaviť za 1000 €/m², to je za päť rokov príliš málo. Všetko sa dá, keď je ochota. Sú aj pozemky, Bratislava zažíva bytový boom, napr. v treťom štvrťroku pribudlo v Bratislave 2 258 nových bytových jednotiek v 21 nových projektoch!!! Kto predal týmto developerom pozemky, kto im vydal stavebné povolenia?

Developeri naďalej skupujú pozemky, lebo jednoducho sú. Napríklad Širokého Váhostav na Bezručovej, Kmotrík na Tehelnom poli, Bašternák na Vajnorskej, to sú len črepinky z veľkého celku. Na Hraničnej a Mierovej ulici má popri panelákoch vyrásť namiesto 9-poschodovej budovy až 18-poschodový bytový komplex Treenium. Stavebné povolenie je však len na 9 poschodí, čo vy na to, nechcete nám rezervovať všetky byty od 10 poschodia vyššie?

V doteraz nevyužívanej časti Ružinova vyrastá nová mestská štvrť Nový Ružinov a vraj nezahustí existujúcu výstavbu. Celková rozloha areálu je viac ako 5 hektárov, projekt prinesie 400 bytov. Koľko bytov nám z toho rezervuje magistrát na čele s Nesrovnalom, sto, dvesto, nebolo by to riešenie? Nemohli byť tieto pozemky už predtým vyčlenené na výstavbu bytov pre nás? Prečo nás musí developer vždy predbehnúť?

Prečo nezazmluvníte a nezaviažete pri predajoch (aj lukratívnych) pozemkov, vydávaní stavebných povolení každého developera, že áno, môžeš stavať, ale z toho nám predáš toľko a toľko bytov za cenu 1000 €/m²? Jednoduchá podmienka, aj tak by na tom developeri a potom aj mesto zarobili, a boli by byty pre nás aj v centre mesta, pri Dunaji Zuckermandel, PKO, Národnom futbalovom štadióne, Mýtna, Račianska, Stein, Šancová a pod.

Mesto Bratislava by nakoniec vôbec nemuselo stavať, ale podľa zákona č. 260/2011, § 12 ods. 4 mohla a stále môže poskytnúť bytovú náhradu z bytov vo vlastníctve obce, byty má, aj v Starom meste, to všetci vieme. Tak si sadnite a dajte voľné byty k dispozícii. Alebo ich kúpte od developerov.

Toto všetko nemuselo nastať, keby štát dodržal literu zákona, ktorý sám vytvoril. Na Slovensku je vždy problém urobiť niečo pre občana v núdzi, aj keď je to dané zákonom. Vždy sa takéto problémy tlačia pred sebou, tento nás už takmer 30 rokov. Ale hoci je už neskoro, tak sa predsa len dá.

Vážené starostky, vážení starostovia, vážený primátor, vy všetci ste nedodržaním zákona č. 260/2011 zodpovední za vážnosť situácie, ktorá tu môže nastať po 31.12.2016, za ďalšie spory, napätia, problémy a za ďalšie finančné straty, mestské i naše. Všetko ide len na vaše hlavy, lebo za päť rokov ste nič nespravili.

Žiadajú prešetriť prideľovanie bytov v Bratislave

Dátum: 27.09.2016 | Vložil: Rokusová


https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/406270-drzia-hladovku-a-zbieraju-podpisy-ziadaju-presetrit-pridelovanie-bytov-v-bratislave/

Pravda, 27. 9. 2016

Bratislava do konca roka náhradné byty nezabezpečí

Dátum: 21.09.2016 | Vložil: Rokusová


https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/405690-bratislava-do-konca-roka-nahradne-byty-pre-nezabezpeci/

Pravda (SITA), 21. 9. 2016

Re:Bratislava do konca roka náhradné byty nezabezpečí

Dátum: 22.09.2016 | Vložil: Julo

…pánske huncúctvo, rečičky, chýba OCHOTA.

Bojujeme za svoje práva viac ako 25 rokov, MDVRR SR deväť rokov tvrdohlavo a za každú cenu presadzuje svoje zákony č. 260/2011 a 261/2011, mesto Bratislava päť rokov ignoruje z nich vyplývajúce povinnosti, dnes máme koniec roka 2016 a nič sa nevyriešilo, ani jeden byt. Nikoho netrápi, že obe dotknuté skupiny problému, vlastníci a nájomníci, utrpeli medzičasom obrovské straty a traumy, finančné, zdravotné, sociálne, rodinné, medziľudské a pod. Toto všetko nemuselo byť, nemuseli sme bývať a žiť v neľudských, nehygienických, zdravie a život ohrozujúcich podmienkach.

Nesrovnal nedodržal zákon, mal by odstúpiť !

Ceny bytov rastú, nemusí sa to zastaviť

Dátum: 02.08.2016 | Vložil: Rokusová


https://byvanie.pravda.sk/realitny-trh/clanok/400837-ceny-bytov-rastu-nemusi-sa-to-zastavit/

Pravda (SITA), 2. 8. 2016

Ružinov - namiesto 9-poschodovej bytovky tam budú mať vežiak

Dátum: 20.07.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.cas.sk/clanok/426904/namiesto-9-poschodovej-bytovky-obrovsky-veziak-ruzinovcania-sa-buria-toto-tu-nechceme/

Re: Ružinov - namiesto 9-poschodovej bytovky tam budú mať vežiak

Dátum: 20.07.2016 | Vložil: Julo

No vyborne, byty sa uz predavaju, beru sa zalohy aj za nepovolene byty, len aby bolo ruzinovskemu starostovi, jeho milym panom poslancom a pracovnikom stavebneho uradu do vacku. Nechcem im krivdit, ale ten veziak sa postavi tak ako chce developer, nikto predsa nezbura taky objekt, ked je napoly legalny. Primator Nesrovnal im za vystavbu na Astronomickej nic nedal, tak byty pre nas nemohli byt. Poradil by som primatorovi Nesrovnalovi, aby rezervoval pre nas vsetky byty od 10-ho poschodia vyssie. Myslim si, ze by to bol skvely tah, neviem na co caka.

Slovensko prehralo ďalšie spory o regulované nájomné

Dátum: 07.07.2016 | Vložil: Rokusová


https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/398303-slovensko-prehralo-dalsie-spory-o-regulovane-najomne/

Pravda, 6. 7. 2016

Bytovky rovno pred oknom

Dátum: 28.06.2016 | Vložil: Rokusová


https://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/47940_televizne-noviny

TV Markíza, Televízne noviny - 19:00 hod. (13-ty príspevok v poradí)

Mestskí poslanci sú pobúrení konaním Nesrovnala

Dátum: 09.06.2016 | Vložil: Rokusová


https://bratislava.sme.sk/c/20184331/mestski-poslanci-su-pobureni-konanim-nesrovnala.html?ref=njctse

SME (SITA), 7. 6 .2016

Re:Mestskí poslanci sú pobúrení konaním Nesrovnala

Dátum: 09.06.2016 | Vložil: Julia

Nesrovnal konal spravne, nech sa to riesi, nech to ide dalej. Ak mohli mestski, ci miestni poslanci alebo aj starosta mestskej casti Ruzinov suhlasit s vystavbou bytoveho domu City House s takmer 100 bytmi na pozemkoch vymedzenych ulicami Ruzinovska, Chlumeckeho a I. Horvatha, alebo s vystavbou 10-poschodoveho bytoveho domu so 110 bytmi na pozemkoch mesta vymedzenych ulicami Ruzinovska a Cmelikova, tak MOZU suhlasit aj vystavbou na Astronomickej ulici. Tych bytov bude aj tak malo, preto mozu stavat aj na Bazovej, nie kecat, ale stavat.

Re:Mestskí poslanci sú pobúrení konaním Nesrovnala

Dátum: 28.06.2016 | Vložil: Julia

Obec, teda Bratislava, NEMUSI stavat, ale podla zakona c. 260/2011, §12. ods. 4, poskytne bytovu nahradu z bytov vo vlastnictve obce, teda ak ma byty, a my vieme, ze ma, tak sem s nimi zo Stareho mesta a HNED. A Ftacnik nech vrati ten byt na Kupelnej, lebo nas takto okradol o jeden byt a hoci mohol a mal na to styri roky, tak neposkytol a nepridelil ani jeden. Nemusi nam ho byt luto, lebo ani on pre nas nic nespravil a byty vo vlastnictve obce prideloval inym, znamym a prominentom. Takisto aj jeho predchodcovia. Ked bude Ftacnik na schodzi, tak mu to treba sprihnut do tvare, je to aj tak byvaly Kadehak, ktori nikdy nemali chrbtovu kost a tak aj dopadli vo volbach. Preco by on mal byvat v Starom meste a my nie.

Ministerstvo spravodlivosti odpovedalo

Dátum: 25.05.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

Ministerstvo spravodlivosti odpovedalo na náš list zo 14.2.2016.
Znenie odpovede nájdete v zložke ŠTÁTNA SPRÁVA
(pod listom poslancom NRSR)

Verejné zhromaždenie proti výstavbe náhradných nájomných bytov 26. 5. 2016 o 15:30 hod. na Primaciálnom námestí

Dátum: 23.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.ostredky.sk/verejne-zhromazdenie-proti-vystavbe-nahradnych-najomnych-bytov/

Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta SR Bratislavy - Zasadnutie 26. 5. 2016

Dátum: 23.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://zastupitelstvo.bratislava.sk/mestske-zastupitelstvo-hlavneho-mesta-sr-bratislavy-zasadnutie-26052016/

Bod 17.: Informácia o podaných žiadostiach o poskytnutie dotácie na obstaranie náhradných nájomných bytov, pozemku a technickej vybavenosti podľa zákona č. 261/2011 Z. z. o poskytovaní dotácií na obstaranie náhradných nájomných bytov v znení zákona č. 134/2013 Z. z., podanej na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky - MATERIÁL V NÁHRADNOM TERMÍNE

Miestne zastupiteľstvo Bratislava - Staré Mesto 24. 5. 2016

Dátum: 23.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://zastupitelstvo.egov.sk/samosprava/zasadnutie/id:453

Dúbravka náhradné byty odmieta, mesto ich aj tak postaví

Dátum: 16.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/393203-dubravka-nahradne-byty-odmieta-mesto-ich-aj-tak-postavi/

Pravda (SITA), 16. 5. 2016

Stále sa hľadajú lokality na nájomné byty

Dátum: 16.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://m.banoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/vystavba/stale-sa-hladaju-lokality-na-najomne-byty.html?page_id=336468

Bratislavské noviny, 11. 5. 2016

O finančných náhradách namiesto bytov sa v Bratislave neuvažuje

Dátum: 11.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/392771-o-financnych-nahradach-namiesto-bytov-sa-v-bratislave-neuvazuje/

Pravda (SITA), 11. 5. 2016

Bratislava nemá byty pre ľudí z reštituovaných domov, zrejme príde o štyri milióny

Dátum: 10.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.etrend.sk/ekonomika/bratislava-nema-byty-pre-ludi-z-restituovanych-domov-zrejme-pride-o-styri-miliony.html

Trend, 6. 5. 2016

Stano Dančiak stále nevie, kde bude bývať: Na pohodlie v centre však môže zabudnúť!

Dátum: 10.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.pluska.sk/soubiznis/domaci-soubiznis/stano-danciak-stale-nevie-kde-bude-byvat-pohodlie-centre-vsak-moze-zabudnut.html

Pluska, 24.3. 2016

Magistrát Bratislavy - Náhradné nájomné bývanie

Dátum: 06.05.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

Magistrát Bratislavy upravil svoje webové stránky a všetky informácie týkajúce sa náhradného nájomného bývania nájdete na jednom mieste - v sekcii BÝVANIE a podsekcii NÁHRADNÉ NÁJOMNÉ BÝVANIE.

https://www.bratislava.sk/nahradne-najomne-byvanie/d-11050273/p1=11078874

Arogancia Majských a Poórovcov bez hraníc. Od dôchodcov pýtajú tisíce za nájom.

Dátum: 04.05.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/video-arogancia-majskych-poorovcov-bez-hranic-od-dochodcov-pytaju-tisice-za-najom.html

Plus 7 dní, 3. 5. 2016

Na slovíčko o náhradných bytoch v Dúbravke.

Dátum: 03.05.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

Trápi vás výstavba náhradných bytov v okolí vášho domu? Máte otázky a nepoznáte odpovede? Chceli by ste debatovať a vedieť, čo sa tu má stavať?

Starosta Martin Zaťovič pozýva obyvateľov Dúbravky na stretnutie pod názvom Na slovíčko.
Hovoriť sa bude najmä na tému náhradných bytov v lokalitách ulice Pri kríži a Na Vrátkach.
Dúbravčania z oboch lokalít sa totiž obrátili na úrad, protestujú proti týmto stavebným zámerom, Vedenie Dúbravky pozve na stretnutie aj zástupcov magistrátu, keďže náhradné byty ide stavať mesto.
Stretnutie s obyvateľmi z okolia výstavby bude
12. mája o 17.30 v zasadačke miestneho úradu na Žatevnej 4.

https://www.dubravka.sk/sk/Novinky/Na-slovicko-o-nahradnych-bytoch.html

https://www.facebook.com/events/1054989887880709/

Re:Na slovíčko o náhradných bytoch v Dúbravke.

Dátum: 03.05.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

12.5.2016 o 17:30 na MÚ Dúbravka - Žatevná 4

Ružinovčania sú proti výstavbe náhradných bytov

Dátum: 27.04.2016 | Vložil: Rokusová


https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/391088-ruzinovcania-su-proti-vystavbe-nahradnych-bytov/

Pravda (SITA), 25. 4. 2016

Re:Ružinovčania sú proti výstavbe náhradných bytov

Dátum: 03.05.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

11.5.2016 na MÚ Ružinov - Mierová 21

Ceny bytov ešte porastú

Dátum: 26.04.2016 | Vložil: Rokusová


https://byvanie.pravda.sk/realitny-trh/clanok/390996-ceny-bytov-este-porastu/

Pravda, 25. 4. 2016

Náhradné nájomné bývanie na stránke magistrátu Bratislavy

Dátum: 19.04.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

Aktuálne informácie magistrátu Bratislavy k náhradnému nájomnému bývaniu nájdete tu:

bratislava.sk/nahradne-najomne-byvanie/d-11050273/p1=11078874

zasadnutie Mestské zastupiteľstva Bratislavy

Dátum: 15.04.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

Na zasadnutí Mestského zastupiteľstva počas "slova pre verejnosť" vystúpili aj zástupcovia nášho občianskeho združenia pán Horák (čas 15:00) a pán Patlevič (25:30).

https://www.zastupitelstvo.sk/SLOVO-PRE-VEREJNOSt.html?vid=94952

Voľné nové byty v Bratislave majú priemernú cenu 2317 eur/m2

Dátum: 11.04.2016 | Vložil: Rokusová


https://byvanie.pravda.sk/realitny-trh/clanok/389542-volne-nove-byty-v-bratislave-maju-priemernu-cenu-2317-eur-m2/

Pravda (SITA), 10. 4. 2016

List poslancom NRSR

Dátum: 10.04.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

V Bratislave 27.3.2016

Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec,
Dovoľte mi v mene Občianskeho združenia Právo na bývanie pogratulovať Vám k zvoleniu za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Byť poslancom Vám prináša možnosť zásadne ovplyvňovať vývoj našej krajiny na najbližšie 4 roky. Zároveň Vás zaväzuje vykonávať správne a zodpovedné rozhodnutia v súlade s Vaším vedomím a svedomím. Pri rozhodovaní je často dôležitý pragmatizmus a kompromis, ale nikdy nezabúdajte na ľudskosť a spravodlivosť.
Obraciam sa na Vás s prosbou o vyriešenie krivdy, ktorú sa v doterajších šiestich volebných obdobiach NR SR nepodarilo vyriešiť. Ide o problematiku bývalých užívateľov reštituovaných a privatizovaných bytov. Týmto bolo, na rozdiel od cca 99% ostatných obyvateľov, zabránené odkúpiť si nimi obývané byty do vlastníctva podľa zák. č. 182/1993. Nebola im ani poskytnutá žiadna adekvátna náhrada. Štát kombináciou viacerých nedotiahnutých zákonov dostal týchto ľudí na slepú koľaj, na ktorej v utrpení a zúfalstve už vyše dvoch desaťročí čakajú na spravodlivosť a odstránenie krivdy. Psychický stres spôsobený stratou celoživotného bývania si u mnohých občanov vyžiadal vysokú daň na ich zdraví a životoch.
Súčasné riešenie spočíva v násilnom a skrivodlivom vysťahovaní nájomníkov do konca roku 2016 do náhradných nájomných bytov podľa zákona 260/2011, ktorý bol vypracovaný v zmysle vládou prijatej koncepcie. Zákon aj koncepcia sú nespravodlivé, antisociálne, diskriminačné, deravé a nedostačujúce. Krivdu vôbec neriešia. Nezaoberajú sa nájomníkmi z privatizovaných bytov, z cirkevných bytov, ani časťou nájomníkov z reštituovaných bytov. Predpísaná náhrada nie je adekvátna ani rozlohou, ani polohou. Byty nie sú postavené a do termínu stanoveného zákonom ani nebudú. Navyše budú vlastníctvom mesta. Hodnota, ktorú dostane nájomník, je nula eur. S tým je spojené aj zvyšovanie nájomného, ktoré od roku 1992 dodnes narástlo o neuveriteľných 1311%. Niektorí to vzdávajú a radšej v zúfalstve po 25 rokoch útrap odchádzajú dožiť kamkoľvek, kde ich prichýlia. Tomuto sa nedá povedať spravodlivosť a odstránenie krivdy. Čoraz častejšie sa zamýšľame nad tým, či zámerom nie je čakanie na smrť postihnutých osôb.
Počas 25 rokov sme sa aktivizovali a obracali na rôzne strany, žiaľ, neúspešne. Nielenže nám nikto nevie pomôcť a poradiť, ale nik nám nevedel ani odporučiť úrad, osobu, či inštitúciu, ktorá má kompetencie na riešenie našej situácie. Nakoniec sme dospeli sme k záveru, že nám môže pomôcť jedine parlament. Konkrétne jeho jednotliví poslanci. Iba im prislúcha rozhodovať v tejto veci.
V minulom volebnom období nám skrsla iskra nádeje v podobe návrhu novely zákona z pera poslankyne Heleny Mezenskej (čpt 320 z 9.11.2012). Táto novela mala rozšíriť možnosti riešení aj o finančnú náhradu vypočítanú podľa navrhnutého kľúča. Mal to byť obojstranný kompromis, ktorého ambíciou bolo aspoň čiastočne odstrániť existujúcu krivdu. Hoci by nebol adekvátnou náhradou, väčšina by ho viac-menej akceptovala. Rozčarovaním pre nás bolo hlasovanie o tejto novele, ktorého sme sa osobne zúčastnili na balkóne parlamentu. Proti návrhu boli len 4 poslanci. Žiaľ, ďalších 117 sa hlasovania zdržalo (je to rekord NR SR v zdržaní sa). Nevieme, prečo tak hlasovali. Pritom sa jedná len o 72 mil. EUR na finančné odškodnenie a tieto prostriedky sú dokonca už vyčlenené a na rozpočet to nemá žiaden ďalší dopad. Pre nich to bolo len jedno z mnohých hlasovaní, pre nás predĺženie utrpenia a bezmocnosti. Nazdávame sa, že to mohlo byť spôsobené neznalosťou problematiky. Preto sme sa rozhodli v tomto volebnom období každému poslancovi problematiku opísať a vysvetliť, aby sa mohol podľa svojho vedomia a svedomia správne rozhodnúť.
Ak je niekto vinný, treba ho súdiť, odsúdiť a po zásluhe potrestať. Ústava Slovenskej republiky neumožňuje trestať bez viny a bez procesu. Platí aj prezumpcia neviny. V tomto prípade to ale vyzerá inak. Ani pri odstraňovaní starých krívd nie je prípustné, a v demokracii obzvlášť, uvaliť trest za kolektívnu vinu spáchanú štátom na úzku skupinu nevinných občanov. Štát mal niekoľko možností situáciu riešiť, ale žiadnu z nich nevyužil. Nechal problém rozrásť do obludných rozmerov. Ostali len beznádej, zničené rodiny a znetvorené domovy.
Prosíme Vás, odstráňte túto 25 ročnú krivdu. Vy ste jediní, ktorí môžu sňať toto nespravodlivé bremeno z našich pliec.

S úctou a nádejou

Tadeus Patlevič, predseda OZ Právo na bývanie

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Dátum: 30.05.2018 | Vložil: AlbertSwict

The prostate is an essential section of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate related can be found just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.



Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years of age. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of all types of prostate infection. It is brought on by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect within the gland and the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections originating from other areas from the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some in the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations a week will assist to prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to adopt to ensure a healthy prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should select prostate examination at least annually.

Na podporu bývania dal štát 206 miliónov eur

Dátum: 08.04.2016 | Vložil: Rokusová


https://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/389070-na-podporu-byvani-dal-stat-206-milionov-eur/

Obsahuje aj tento text:

Podpora štátu na obstaranie šestnástich náhradných nájomných bytov v troch mestách dosiahla 906,46 tis. eur. Z toho Trenčín získal na osem náhradných nájomných bytov takmer 483 tis. eur, Banská Bystrica na päť bytov 250,5 tis. eur a Žilina na tri byty skoro 173 tis. eur. Na náhradné nájomné byty bolo pôvodne vyčlenených 25,5 mil. eur. Ministerstvo dopravy ku koncu roka 2015 evidovalo 657 vydaných rozhodnutí miest o nároku obyvateľov na poskytnutie bytovej náhrady, pričom v predošlých troch rokoch bolo vyriešených 51 rozhodnutí s poskytnutou podporou 2,82 mil. eur.

„K 606 rozhodnutiam je potrebné ešte riešiť poskytnutie bytovej náhrady. Nie je ešte ukončený proces vydávania rozhodnutí o nároku na poskytnutie bytovej náhrady v dôsledku prebiehajúcich súdnych sporov. Rozhodujúci podiel v počte vydaných rozhodnutí o nároku na poskytnutie bytovej náhrady predstavujú rozhodnutia vydané mestom Bratislava (529), ktoré doteraz nepredložilo ani jednu žiadosť o poskytnutie dotácie na náhradné nájomné byty,“ informovalo ministerstvo dopravy a výstavby. Ak mestá a obce neposkytnú náhradné nájomné byty do 31. decembra 2016, budú povinné zaplatiť prenajímateľovi rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájmom až do poskytnutia bytovej náhrady.

Pravda, 6. 4. 2016

Náhradné byty chce Bratislava postaviť v Dúbravke i v Ružinove

Dátum: 06.04.2016 | Vložil: Rokusová


https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/389066-nahradne-byty-chce-bratislava-postavit-v-dubravke-i-v-ruzinove/

Pravda, 6. 4. 2016

Bratislava bola v roku 2014 šiestym najbohatším regiónom, Viedeň prepadla

Dátum: 28.02.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.cas.sk/clanok/369170/bratislava-bola-v-roku-2014-siestym-najbohatsim-regionom-eu-vieden-prepadla

Nový čas, 27. 2. 2016

NKÚ: Pri stavbe nájomných bytov musí byť súťaž

Dátum: 28.02.2016 | Vložil: Rokusová


https://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/384941-nku-pri-stavbe-najomnych-bytov-musi-byt-sutaz/

Pravda, 27. 2. 2016

Nesrovnal v tom má jasno: Prečo sa most nemôže volať podľa Chucka Norrisa?

Dátum: 16.02.2016 | Vložil: Rokusová


https://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozhovory/nesrovnal-tom-ma-jasno-preco-most-nemoze-volat-chuck-norris.html

Je tam aj otázka ako chce vyriešiť do konca roka 2016 problém bývania pre 580 ľudí z reštituovaných bytov.

Plus 7 dní, 16. 2. 2016

Ceny bytov na Slovensku už tri roky len rastú

Dátum: 02.02.2016 | Vložil: Rokusová


https://byvanie.pravda.sk/realitny-trh/clanok/381995-ceny-bytov-na-slovensku-uz-tri-roky-len-rastu/

ČTK, Pravda, 2.2.2016

Možno i dáka podobnosť .... ?

Dátum: 02.02.2016 | Vložil: Rokusová

https://domov.sme.sk/c/20083673/vysidlenie-ludi-utrapilo-obce-ktore-zmizli-z-map.html

Juhászová, V.: Vysídlenie ľudí utrápilo k smrti ...
SME, 31.1.2016

Štát postaví 1500 štartovacích nájomných bytov pre mladých

Dátum: 02.02.2016 | Vložil: Rokusová

https://aktualne.atlas.sk/slovensko/spolocnost/vlada-vyclenila-30-milionov-eur-1500-najomnych-bytov-mladych.html?utm_source=hp-centrum&utm_medium=box-spravodajstvo-aktualne&utm_campaign=hp

Zasadnutie Mestského zastupiteľstva Bratislavy

Dátum: 26.01.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

Mestské zastupiteľstvo – Zasadnutie 03.02.2016 o 14:00 – Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

https://zastupitelstvo.bratislava.sk/samosprava/zasadnutie/id:343

Valné zhromaždenie OZ Právo na bývanie

Dátum: 26.01.2016 | Vložil: Tadeus Patlevič

už čoskoro...

PF 2016

Dátum: 31.12.2015 | Vložil: Tadeus Patlevič

V živote to je niekedy tak. Raz si dole, inokedy je to úplne zlé ...

Vždy Ti ale ostáva nádej, že by mohlo byť aj lepšie a za tou treba ísť. Aby si na konci toho ďalšieho roku mohol povedať, že si spravil všetko pre to, aby bolo lepšie.

Želám všetkým ľuďom dobrej vôle, aby bol ten ich rok 2016 rokom, v ktorom nezažijú šialenstvo vojny, nepocítia ťažobu chudoby, vyhnú sa ľudskej nenávisti a utrpeniu, budú prežívať malé či veľké osobné radosti a tešiť sa na každý jeden ďalší deň roku 2016.

Hlavne prajem, aby bol rokom nádeje a činov smerujúcich k jej naplneniu.

Tadeus Patlevič

mestské zastupiteľstvo Bratislavy 18.11. a 19.11.2015

Dátum: 23.11.2015 | Vložil: Tadeus Patlevič

14. bod
informácia o podaných žiadostiach o poskytnutie dotácie na obstaranie náhradných nájomných bytov, pozemku a technickej vybavenosti podľa zákona č. 261/2011 Z. z. o poskytovaní dotácií na obstaranie náhradných nájomných bytov v znení zákona č. 134/2

https://www.zastupitelstvo.sk/14-bod-nformacia-o-podanych-ziadostiach-o-poskytnutie-dotacie-na-obstaranie-nahradnych-najomnych-bytov-pozemku-a-technickej-vybavenosti-podla-zakona-c-2612011-Z-z-o-poskytovani-dotacii-na-obstaranie-nahradnych-najomnych-bytov-v-zneni-zakona-c-1342.html?vid=88447

Najviac ma zarazilo vyjadrenie primátora v závere preberania tohto bodu (čas 15:05). Podľa neho je to zlá konštrukcia do ktorej bolo mesto vtlačené. Bola to politická chyba, keď sa prijímal tento zákon pred x rokmi. Podla neho sa mala situácia riešiť postupným vyrovnávaním nájomného a dostať sa do trhového prostredia. Súčasný stav považuje za deformáciu.


Na zasadnutí mestského zastupiteľstva vystúpili aj zástupcovia nášho združenia v rámci "slova pre verejnosť". (p. Patlevič od 4:20, Sivák od 20:10)

https://www.zastupitelstvo.sk/Slovo-pre-verejnost.html?vid=88507

Reštitúcie: Staré krivdy v nových časoch

Dátum: 15.11.2015 | Vložil: Tadeus Patlevič

Viera Hebertová, Pravda.sk | 11.11.2015 10:30

Bývali v nájomných bytoch aj 50 rokov. Po roku 1989 sa z nich stali nájomníci tzv. reštituovaných bytov. Svoje dni v nich majú zrátané. Neveria, že im mesto dokáže do konca budúceho roka zabezpečiť náhradné byty. Nájomníci priznávajú, že majitelia bytov majú nárok na svoj majetok. Trvajú však na tom, že byty im pridelil štát, ktorý sa správal ako ich vlastník. A navyše väčšina z nich sú dnes starí ľudia, ktorí sa sťahovať už nechcú.

„Celý život som milovala rána. Vstávala som s brieždením. Teraz cítim už len hrču v krku. Ten ranný opar šťastia sa kdesi stratil,“ začína rozprávanie dnes 82-ročná Vlasta, ktorá býva v nájomnom byte na Štúrovej ulici už vyše tridsať rokov. Ako vraví, za svoj život sa nasťahovala už dosť. „Môj otec bol Čech. Už ako 18-ročný bojoval v légii. Po vojne skončil na Slovensku v obci Piarg pri Banskej Štiavnici, dnes sú to už Štiavnické bane. Tam spoznal moju mamu a narodila som sa ja. Otec legionár nechcel zrejme prijať slovenské občianstvo a museli sme sa zo Slovenska vysťahovať do Plzne. V roku 1948 ho degradovali a chceli nás vysťahovať do pohraničia. Vtedy to bolo ako na koniec sveta. Rodičom sa napokon nejako podarilo vrátiť na Slovensko a v Piargu dostali starý byt po bírešoch,“ spomína Vlasta na sťahovanie po krajine aj dnes.

Keď sa dostala na vysokú školu do Bratislavy, bývala v obchodnej miestnosti a chodila sa umývať do Štefánky. Neskôr bývala v garzónke, potom v jednoizbáku. „Musela som nájsť aspoň troch ľudí, ktorí sa ku mne prihlásili. Na osobu boli určené metre štvorcové. To, čo komunisti dávali na jednu osobu, dávajú aj títo,“ spomína Vlasta. Sťahovala som sa kade-tade. Staré Mesto jej však prirástlo k srdcu. Napokon trojvýmenou s ďalšími dvomi ľuďmi získala byt na Štúrovej ulici. „Cítila som, že som našla domov. Vtedy boli byty iba štátne. Ani mi nenapadlo, čo sa môže stať. V tom čase majitelia neexistovali,“ dodáva.

„Hneď po revolúcii v 1989-tom som vedela, že je zle. A teraz? Sme ako nejakí exoti, ktorých si posúvajú vlády a nikto nás nechce riešiť. Môžeme sa odvolať, kde len chceme. My nepatríme nikomu. Povymierame a budú mať pokoj."

Byty dostávali nielen eštebáci
Predseda občianskeho združenia Právo na bývanie Tadeus Patlevič býval v byte na Šulekovej takmer celý život. „V roku 1994 zrazu prišiel taký pán, že vy už tu nebývate, vysťahujte sa. Potom listy do schránky, najmä babka to niesla veľmi ťažko, keď jej tam chodili vyklopávať hlavohrude a vyhrážali sa, že na vysťahovanie máme štyri dni. Po jednom takom lístku dostala mŕtvicu a do mesiaca zomrela. Dedko sa zbláznil a skončil na psychiatrii,“ spomína si Patlevič na to, ako ťažko tieto nechcené návštevy niesli jeho starí rodičia. Pripomína aj situáciu z roku 1998, keď obyvateľov bytu na Vansovej vysťahovali na ulicu, kým boli v práci. V dome je posledný, viac ako 10-krát ho vykradli, nemá vodu ani elektrinu, no vzdať sa neplánuje.
„Mnohí nás hneď onálepkujú, že byty dostávali vojaci, policajti a eštebáci, čo je nezmysel. Nehovorím, že neboli aj takí. Ale napr. v našom dome, sused, ktorý býval na prízemí, bol politický väzeň, v ďalšom dome bol človek, ktorý sa vrátil z Jáchymova či pilot RAF. To neboli eštebáci. Verejnosť nás však, žiaľ, tak berie, že nemáme nárok,“ dodáva.

„Môj prastarý otec aj dedo boli malí obchodníci. Keď sa mal narodiť môj otec v 1946, zistili, že potrebujú viac miesta a získali byt na Panenskej ulici. Pokiaľ viem, bol to štátny byt. Po znárodnení v 1948 dostali daň 80 percent zo všetkého, čo zarobili a obchodík do pol roka skrachoval, a tak sa obaja zamestnali. V 1961 vymenili byt na Panenskej za byt na Šulekovej. Našich bolo veľa a v tej druhej rodine iba dve osoby. Nikto im nepovedal, že byt bol štátom ukradnutý pôvodným majiteľom. Keby sa skúsili ísť opýtať, že prosím vás, nie je ten byt kradnutý, si vieme predstaviť, ako by asi skončili,“ dodáva Patlevič.

Zákony z roku 2011 mali zmierniť krivdy minulého režimu a reštitučných zákonov z 90. rokov. Tadeus Patlevič si však myslí, že iba jatria staré rany a problém neriešia. „Tieto zákony riešia iba to, aby sme boli niekam premiestnení a uvoľnili sa tak byty. Riešia krivdu majiteľov, ktorí budú môcť užívať svoj majetok, ktorý im bol priznaný na začiatku 90. rokov. Našu krivdu neriešia,“ hovorí za nájomníkov reštituovaných a privatizovaných bytov Patlevič.

Pripomína, že ešte na začiatku 90. rokov sa reštitúcie domov a bytov riešili naturálnym odškodnením pôvodných vlastníkov. Dodáva, že sa, samozrejme, neprihlásili všetci a dnes už môžeme iba špekulovať, koľko z nich bolo falošných či podvodných.

„Byty boli odovzdané mestom alebo štátom vlastníkom. Čakali sme, že dostaneme nejakú náhradu, aj sme o ňu žiadali. Bolo nám povedané, že žiadnu náhradu nedostaneme, veď bývame. A máme bývať ďalej. V roku 1992 sa zmenil zákon a prišli sme o užívacie právo a nadobudli tzv. nájomné. Následne v roku 1993 bol prijatý zákon č. 182, na základe ktorého si ľudia mohli odkúpiť byty, v ktorých bývali za zostatkovú hodnotu. V zmysle celoštátnej koncepcie, aby každý býval vo svojom. Bolo to akési odškodnenie za život v socializme. Družstevné aj štátne, ale týchto zopár bytov sa odkúpiť nemohlo, lebo reštitúcia,“ hovorí Patlevič s tým, že nie štát odškodnil reštituentov bytov, ale konkrétni nájomníci svojimi domovmi.

Zdôrazňuje, že nájomníci nemajú spor s vlastníkmi, aj keď sa iste nájdu aj také prípady. Spor majú so štátom. „Vlastníci nám tie byty nedali, tie byty nám dal štát, my sme im tie byty neukradli, štát nás tam umiestnil. Štát je vinník. A štát celé bremeno hodil na mesto. Neexistuje politická objednávka na odškodnenie. Nám vyhovieť je politická samovražda. Pre politikov sme totiž ako voliči malá cieľová skupina. Chápem však problémy reštituentov, keď nemôžu užívať svoj majetok aj to, že nájomné niekedy nestačí ani na pokrytie základných opráv. Na druhej strane, zákon 261/2011 umožnil počas piatich rokov zvýšiť regulované nájomné spolu o 150 percent, čo mnohí dôchodcovia finančne nezvládajú a dostávajú sa do neriešiteľnej situácie, keď im celý dôchodok nestačí ani len na nájomné a energie – bez jedla, bez liekov," dodáva.

Zoznam nájomníkov sa skracuje
Nájomníci z reštituovaných nájomných bytov dostali na výber. Buď si podajú žiadosť o náhradný byt alebo na žiaden nemajú nárok. Majitelia dostali možnosť od štátu dať komukoľvek jednostrannú výpoveď. Väčšina tak urobila. Podľa zakladateľa OZ Právo na bývanie Kristiána Straku nastali aj absurdné situácie, keď nájomníci dávali výpoveď sami sebe. „Robili tak zo strachu, že zostanú na ulici. A uľahčili prácu štátu. Keď dali výpoveď, znamenalo to predsa, že chcú z bytu odísť,“ dodal Straka. Problém sa podľa neho rieši 25 rokov, za ten čas vyrástla jedna nová generácia, ktorá nemá ani potuchy, ako sa v minulosti prideľovali byty. „Títo ľudia nás „nemajú radi“, lebo im nikto takto byty neprideľuje,“ dodáva Straka.
Pripomína, že keď vlastníci podali žalobu do Štrasburgu, uspeli. Naopak nájomníci na Európskom súde pre ľudské práva neuspeli. „Súd vydal politické rozhodnutie a predmetom veci sa nezaoberal. Namietali sme, že nám v roku 1991 boli bez akejkoľvek náhrady odobraté užívateľské práva k legálne nadobudnutým bytom. Súd to zamietol z dôvodu časového nesúladu medzi skutkom a vstupom vtedajšieho Československo do Rady Európy,“ dodal Straka.

Kto nahradí strednú triedu v reštituovaných bytoch?
Profesorka sociálnej psychológie na Katedre psychológie FiF UK v Bratislave Jana Plichtová si v eseji O strate súdnosti a nedostatku dôstojnosti kladie otázku, aké dôsledky bude mať masívny odsun rezidentov zo Starého Mesta? Odsun strednej vrstvy podľa nej zhorší kvalitu života zvyšných obyvateľov. Uvoľnené byty si stredná trieda nebude môcť dovoliť.
Upozornila na to, že vo Viedni je pritom situácia rozdielna. Vlani viedenská radnica vlastnila viac ako 200-tisíc bytov, ktoré prenajímala za regulované nájomné. „Keďže Viedeň patrí vďaka svojej bytovej politike k najbezpečnejším miliónovým aglomeráciám na svete, šetrí na nákladoch, ktoré by vyžadovala zvýšená zločinnosť a sociálne problémy vylúčených komunít, " uvádza Plichtová.

„Vláda a samospráva by mohli túto kolektívnu tragédiu odvrátiť, ak by urýchlene prijali zákon o zachovaní funkcie nájomného bývania v reštituovaných domoch, čo by v dôsledku znamenalo, že výpovede z nájmu by sa uznali za neplatné," uzatvára profesorka Plichtová.

Na ťahu je magistrát
Práve v Bratislave, kde je reštituovaných domov najviac, vznikol zoznam 580 nájomníkov reštituovaných bytov, ktorým bol priznaný nárok na náhradný nájomný byt. Ten by mali dostať do 1. januára 2017. Samospráva tak má necelých 14 mesiacov na vyriešenie situácie. Kým v Žiline, Banskej Bystrici či Trenčíne nájomníci už bývajú, bratislavský magistrát zatiaľ vyhlásil verejné obstarávanie na prvých 68 bytov v Dúbravke. Podľa hovorkyne bratislavského magistrátu Ivany Skokanovej robí mesto všetko preto, aby termín stihlo. Hlavné mesto uvažuje aj o odkúpení hotových, nedokončených bytov či nebytových priestorov, ktoré by bolo možné prestavať. Mesto môže žiadať aj príspevok od štátu, ale až po vydaní právoplatného stavebného povolenia.
„V zmysle zákona č. 260/2011 Z. z. sú čakatelia na pridelenie bytovej náhrady chránení zákonom tým spôsobom, že dovtedy, kým im mesto neposkytne bytovú náhradu, sú naďalej oprávnení užívať pôvodné nájomné byty,“ uviedla Skokanová. Od januára 2017 však už nebudú platiť regulované nájomné ako doteraz, ale trhové. Preto ak mesto byty nestihne obstarať, bude rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným doplácať z vlastného.

„Zoznamy rednú. Ľudia sú vynervovaní. Niektorí sa vo vlastnom byte obesili. V Bratislave nestojí ešte ani jeden byt. Myslím si preto, že riešiť situáciu výstavbou bytov je nereálne práve tak, ako cena za meter štvorcový,“ hovorí Patlevič.

Napríklad, ak v reštituovanom byte žije iba jeden človek, má nárok na 1-izbový byt s maximálnou rozlohou 45 m², pričom cena za 1 m² bytu so zariadením je tisíc eur. Čo je pri cenách realít v Bratislave zrejme nerealizovateľné.

„Keď zvýšia cenu na výstavbu, zvýši sa aj cena nájomného, ktoré sa vypočítava práve z obstarávacej ceny. Problém je aj v tom, že ľudia si môžu odkúpiť tieto byty až po 20 rokoch. Finta je v tom, že obec vám môže, ale aj nemusí byt predať. Navyše, kde títo penzisti na to zoberú peniaze, ak sa vôbec dožijú,“ upozorňuje zakladateľ OZ Straka.

Riešením by podľa združenia preto bola pre nájomníkov finančná náhrada. „Peniaze nám nechcú dať za žiadnu cenu, trvajú na tom, aby sa postavili byty. Štát na to vyčlenil asi 72 miliónov eur. Novelu v tomto volebnom období nečakáme. Nevieme, čo robiť. Cintoríny sa stávajú našimi trvalými adresami. Navyše nie je jedno ani to, keď 80-ročného človeka presťahujú z centra mesta na koniec Dúbravky či to, že veci z bytu so 120 m² budú musieť natlačiť do bytu s polovičnou rozlohou. Navyše tvrdenie, že sme si užívali byty na dobrých adresách je nezmysel. V 50. rokoch v Bratislave neboli ani zlé adresy, veď sídliská ešte nestáli,“ dodáva Patlevič.

celý článok Reštitúcie: Staré krivdy v nových časoch nájdete na:
https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/373464-restitucie-stare-krivdy-v-novych-casoch/

Uplynulo 62 rokov od skončenia AKCIE "B" - byty

Dátum: 30.10.2015 | Vložil: Tadeus Patlevič

V rokoch 1952 a 1953 bolo z Bratislavy násilne vysídlených vyše 672 rodín vyhlásených za štátne nespoľahlivých. Museli opustiť svoje domovy. Bola im jednostranne vypovedaná nájomná zmluva a museli vypratať byty. Boli presťahovaní do iných vzdialených okresov do polorozpadnutých domov. Späťk svojim pôvodným domovom sa mnohí dostali až po revolúcii v roku 1989.

1.1.2017 budú stovky rodín vysťahované zo svojich domovov, ktoré si mnohé z nich museli v minulosti kompletne prerobiť a investovali do nich nemalé peniaze. V roku 2011 im bola jednostranne vypovedaná nájomná zmluva a byty budú musieť vypratať. Tí z Bratislavy (čo je drvivá väčšina) budú pravdepodobne presťahovaní do iných obvodov (okresov). Zatiaľ nevedno kam, lebo od roku 2011 doteraz nebol v Bratislave zabezpečený ani 1 náhradný byt. K svojim pôvodným domovom sa už potom asi nedostanú nikdy. 99% obyvateľov Slovenskej republiky si pritom mohlo vďaka zákonu 182/1993 svoje domovy odkúpiť do vlastníctva za symbolickú cenu. Takmer každý v tejto krajine dostal možnosť bývať "vo svojom". Obyvateľom reštitučných a privatizovaných domov toto nebolo umožné napriek tomu, že o to žiadali. Náhradou im budú, ak vôbec, väčšinou jedno, či dvojizbové byty, ktoré ale nebudú v ich vlastníctve. Odkúpiť si ich budú môcť po 20 rokoch, dovtedy budú musieť platiť mesačne nájomné (čím vlastne celý byt zaplatia). Vzhľadom na vek týchto ľudí bude v tom čase väčšina z nich už po smrti.

Vidíte tam paralely? Ja áno.

https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1122/318629
od 4:20

Novinky

Pozvánka na Valné Zhromaždenie OZ "Právo na bývanie"

26.09.2015 17:18
POZVÁNKA   Občianske združenie „Právo na bývanie“ si Vás touto cestou dovoľuje pozvať na valné zhromaždenie členov občianskeho združenia, ktoré sa uskutoční   v pondelok dňa 12. októbra 2015 v čase od 17:30 hod. v priestoroch Zrkadlovej siene v Primaciálnom...

Valné zhromaždenie

26.09.2015 02:52
VALNÉ ZHROMAŽDNIE - 12.10.2015 Dňa 12.10.2015 (pondelok) sa v zrkadlovej sále Primaciálneho paláca uskutoční Valné zhromaždenie Občianskeho združenia "Právo na bývanie".

Napíšte nám!

24.09.2015 00:10
Páčilo sa Vám u nás, alebo máte naopak pripomienky k našim stránkam? Neváhajte a napíšte nám. Vaše názory sú pre nás cennými podnetmi k zlepšovaniu našich stránok. Navyše, pochvala od spokojného občana je pre nás najlepšia odmena za našu prácu.

Vitajte na našej novej web stránke

24.09.2015 00:09
Spustili sme novú internetovú prezentáciu, na ktorej nájdete základné informácie aj prehľad aktualít. Budeme Vás informovať o prebiehajúcich akciách a o novinkách, ktoré pripravujeme.
<< 1 | 2

Linky z webu

Uplynulo 62 rokov od skončenia AKCIE "B" - byty
V rokoch 1952 a 1953 bolo z Bratislavy násilne vysídlených vyše 672 rodín vyhlásených za štátne nespoľahlivých. Museli opustiť svoje domovy...

V rokoch 1952 a 1953 bolo z Bratislavy násilne vysídlených vyše 672 rodín vyhlásených za štátne nespoľahlivých. Museli opustiť svoje domovy. Bola im jednostranne vypovedaná nájomná zmluva a museli vypratať byty. Boli presťahovaní do iných vzdialených okresov do polorozpadnutých domov. Späťk svojim pôvodným domovom sa mnohí dostali až po revolúcii v roku 1989.

1.1.2017 budú stovky rodín vysťahované zo svojich domovov, ktoré si mnohé z nich museli v minulosti kompletne prerobiť a investovali do nich nemalé peniaze. V roku 2011 im bola jednostranne vypovedaná nájomná zmluva a byty budú musieť vypratať. Tí z Bratislavy (čo je drvivá väčšina) budú pravdepodobne presťahovaní do iných obvodov (okresov). Zatiaľ nevedno kam, lebo od roku 2011 doteraz nebol v Bratislave zabezpečený ani 1 náhradný byt. K svojim pôvodným domovom sa už potom asi nedostanú nikdy. 99% obyvateľov Slovenskej republiky si pritom mohlo vďaka zákonu 182/1993 svoje domovy odkúpiť do vlastníctva za symbolickú cenu. Takmer každý v tejto krajine dostal možnosť bývať "vo svojom". Obyvateľom reštitučných a privatizovaných domov toto nebolo umožné napriek tomu, že o to žiadali. Náhradou im budú, ak vôbec, väčšinou jedno, či dvojizbové byty, ktoré ale nebudú v ich vlastníctve. Odkúpiť si ich budú môcť po 20 rokoch, dovtedy budú musieť platiť mesačne nájomné (čím vlastne celý byt zaplatia). Vzhľadom na vek týchto ľudí bude v tom čase väčšina z nich už po smrti. 

Vidíte tam paralely? Ja áno.

https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1122/318629
od 4:20

3 strašidelné domy v Bratislave, v ktorých možno straší.

Vydal Milan Bardun dňa 26. september 2015

https://zaujimavosti.net/zabava-a-kultura/3-strasidelne-domy-v-bratislave-v-ktorych-mozno-strasi/

Staré mesto v Bratislave je pravdepodobne najkrajšia časť mesta, ktorú vedia oceniť najmä turisti spoza hraníc. Množstvo reštaurácií, romanticky vyzerajúcich kaviarní, cukrární a podnikov robia Staré mesto v Bratislave magnetom na príjemné nedeľné prechádzky. Pozerá sa však niekto aj ďalej ako do výkladov obchodíkov? Nachádza sa tu totižto niekoľko pozoruhodne vyzerajúcich domov, ktoré by boli ideálnym miestom pre americké štáby. Ktoré to sú a kde ich nájdeme?

obr1

Dom, ktorý stráži cintorín už vyše 100 rokov

Dom pri cintoríne Kozia brána je naozajstným strašidelným domom v Bratislave. Táto majestátna opustená budova sa týči vysoko nad historickým cintorínom, čo jej dodáva neobyčajnú atmosféru, z ktorej behajú zimomriavky po chrbte každému okoloidúcemu. Dom sa síce nemôže pochváliť vežičkami, ktoré by boli ako čerešnička na torte, no aj napriek tom z neho vyžaruje niečo tajomné. Čo skrýva za sebou majestátna vstupná brána a rozbité, roky neumyté okná? Určite množstvo zaujímavých príbehov, ktoré by zaujali každého historika. Dom má na prvý pohľad veľmi veľkú povalu, na ktorej sa určite nachádza veľa starých kníh, nábytku či obrazov. Ak pôjdete okolo, určite sa zastavte a nahliadnite cez hrdzavé oplotenie do zaprášených okien, možno uvidíte ducha jeho majiteľa. Brrr. Strašidelné domy v Bratislave by neboli kompletné bez tejto pozoruhodnej stavby.

obr2

obr3

Tento bytový dom so záhradou na Šulekovej ulici číslo 3 je zaradený v zozname pamiatok ako národná kultúrna pamiatka, postavená v roku 1910. Za národnú pamiatku bol dom označený až v decembri 1980, no aj napriek tomu dnes chátra. Jeho oválny pôdorys, množstvo okien a členitá architektúra naznačujú, že ide o novobarokovú stavbu.

obr4

Sivý zámok len s jednou vežou

Len pár metrov od domu na cintoríne sa nachádza druhý tajuplný dom, ktorý sa úplne odlišuje od svojho schátralého suseda. Na adrese Šulekova 9 stojí ešte starší dom v eklektickom štýle, postavený v roku 1895. Celková stavba pôsobí veľmi studeno, čo je zapríčinené aj tmavosivou farbou, ktorou je namaľovaný. Podľa oficiálnych katastrálnych záznamov je táto stavba označená ako vila so záhradou a možno je práve to snom a predstavou bývania v Starom meste. Eklektická architektúra je charakteristická tým, že na jej príkladoch nájdeme často používanie viacerých, aj odporujúcich si, architektonických slohov. Prvá vlna eklektizmu pochádza z roku 1830 a stavby postavené v tomto období sa od seba veľmi odlišujú a sú si protikladmi. Niektoré stavby sa vyznačujú aj asymetriou, čo je príklad záhadného domu na Šulekovej ulici číslo 9. Jedna vežička preto symbolizuje odlišnosť od ostatných stavieb. Zaujímavosťou je, že táto vila je dodnes obývaná.

obr5

Tajomný dom v zajatí záhrady

Hlbšie v Starom meste sa nachádza ešte jeden tajomný dom, ktorý však nie je tak starý ako predchádzajúce dva. Ide o bežný dom z čias socializmu, no ak sa prejdete po ulici, na ktorej stojí, váš zrak sa na ňom určite pozastaví. Dom je totižto v zajatí svojej záhrady. Avšak, roky zanedbaná údržba spôsobila, že sa táto inak celkom bežná stavba stráca pod mohutnými lianami brečtanu a paviniču. Najzaujímavejšia časť je vysunutý balkón, ktorý je tak zarastený, že je na ňom tma celý deň. Miestami máte pocit, že bol tento dom vytrhnutý z exotickej džungle a položený do Starého mesta v Bratislave. Brečtan je natoľko rozšírený, že sa snaží do domu dostať cez všetky okná a dvere, no tomu sa snažia jeho majitelia zabrániť jednoduchým strihaním. Dom však pôsobí veľmi strašidelne, najmä po zotmení.

obr6

Staré mesto v Bratislave je plné pozoruhodných budov, ktoré stoja za pozornosť. Jedny sú zaujímavé svojou históriou, ktorá siaha do dôb dávno minulých, iné sú zas zaujímavejšie svojou architektúrou alebo zanedbanosťou. Nanešťastie, história a príbeh týchto stavieb sa hľadá veľmi ťažko a možno ostanú navždy utajené. Každý z týchto domov je zahrnutý rúškom tajomstva, či tajomstiev jeho obyvateľov, ktorí už nie sú medzi nami.

Autor obrázkov: Milan Bardún